Product was successfully added to your shopping cart.
Swipe to the left
10. marca 2023

Ako vybrať vchodové dvere (aj počas krízy)

Budovanie vášho vysnívaného bývania počas krízy, či už energetickej, finančnej alebo pandemickej, so sebou prináša množstvo ťažkostí. Napriek tomu je dôležité nezabúdať na najvyššiu kvalitu a nevymeniť súčasný cenový komfort za dlhodobú životnosť. V tomto článku vám poradíme, ako vybrať vchodové dvere aj počas kríz bez toho, aby ste museli posúvať ich kvalitu do úzadia.

Ako vybrať vchodové dvere

Kľúčom je správne vybrať vchodové dvere

Aj keď sa šetreniu nevyhnete, pri niektorých krokoch stavby sa vám šetrenie nemusí vyplatiť. Už niekoľko rokov pôsobíme ako stabilný hráč na trhu s vchodovými dverami. Preto sa chceme podeliť o naše skúsenosti a pomôcť v oblasti, ktorej rozumieme najviac. Poradíme vám, ako vybrať vchodové dvere, ktorý typ zvoliť a aké dverné výplne vám odporúčame.

Čo zohľadňovať pri výbere vchodových dverí?

 • Vzhľad – ako by mali vaše dvere vyzerať?
 • Cena – koľko stoja vchodové dvere?
 • Životnosť – kvalita a životnosť vchodových dverí sú úzko prepojené.
 • Údržba – ako sa starať o vchodové dvere tak, aby slúžili roky?

V ideálnom svete by sa dali kúpiť lacné dvere, ktoré by boli krásne a ešte by aj dlho vydržali a nemuseli by ste sa o ne starať. Taká možnosť, bohužiaľ, v realite neexistuje, preto musíte pri kúpe vchodových dverí vziať do úvahy viacero faktorov. Všeobecne však zákazníci dávajú najväčšiu váhuvzhľadu a cene vchodových dverí.

Prekrytá dverná výplň GAVA Al 542 s madlom H6

Vchodové dvere a vzhľad

Vchodové dvere nemajú byť krásne len v deň ich osadenia, ale aj dlho po nasťahovaní. Pre dlhodobú krásu je trvácnosť rozhodujúca. Pravidlom je, že jednoduchá údržba znamená dlhšiu životnosť.

Vchodové dvere a cena

Často vidíme tú chybu, že investori siahnu po úplne najlacnejšom riešení. To má skoro vždy za výsledok vyššie náklady v budúcnosti. Či už ide o pravidelné nastavovanie dverí, zvýšený únik tepla a vo veľa prípadoch nútenú predčasnú výmenu dverí. Na budúcnosť myslite už teraz a ušetrite sebe a svojej rodine kopec energie a peňazí.

Základné rozdelenie vchodových dverí

Pri stavbe budete mať na výber hneď niekoľko základných typov vchodových dverí. Každý má svoje výhody a nevýhody, poďme sa teda na ne pozrieť zbližša.

Zoradené od najlacnejšej verzie po najdrahšiu

 • presklené vchodové dvere
 • priečkové vchodové dvere
 • vchodové dvere s dvernou výplňou

Presklené vchodové dvere

Presklené dvere sú vyrobené z izolačného trojskla, ktoré je vložené do dverného krídla. V mnohých prípadoch sú voľbou číslo 1, a to nielen pre obydlia, ale aj pre komerčné priestory. Síce ide o najdostupnejšie riešenie, má viac nevýhod ako výhod.

Presklené dvere

Výhody:

 • Cena

Najsilnejšou stránkou je nízka cena presklených dverí.

Nevýhody:

 • Prehrievanie interiéru

Presklené vchodové dvere majú za následok nadmerné prehrievanie interiéru bez možnosti tienenia.

 • Bezpečnosť

Tento typ sa správa podobne ako balkónové dvere, pokiaľ sa zlodej snaží dostať dnu. Stačí rozbiť sklo. Strata súkromia v prípade, že sú dvere orientované do ulice, je tiež dôležitý faktor.

 • Veľká hmotnosť

S veľkou hmotnosťou dverí súvisí zaťaženie pántov a veľké ovládacie sily.

Zhrnutie:

Presklené dvere sú cenovo najvýhodnejším riešením. Mínusom je hlavne ich obyčajný dizajn, ako aj nízka bezpečnosť a strata súkromia.

Priečkové vchodové dvere

Priečkové dvere sa skladajú z viacerých menších panelov, ktoré spájajú priečky. Už iba z tohto dôvodu existujemnožstvo kombinácií.

Priečkové dvere

Výhody:

 • Cena

Jednoduché priečkové modely sú cenovo výhodné. Treba však myslieť aj na to, že čím je model zložitejší, tým vyššia bude aj cena.

Nevýhody:

 • Životnosť

Najslabšou stránkou priečkových vchodových dverí je ich životnosť, a to hlavne z dôvodu častých servisov.

 • Riziko zvesovania dverí

Na rozdiel od dverných výplní sa vypodloženie robí pre každý prvok samostatne. Často sa stáva, že sa zvislá zasklievacia podložka uvoľní a dvere sa neustále zvesujú.

 • Hmotnosť

Hmotnosť sa nerovnomerne prenáša cez celé dvere a vzájomne pôsobí na všetky prvky. To z dôvodu, že sa každý panel vypodložuje samostatne.

 • Termoizolácia

Rozčlenenie konštrukcie na viacero častí spôsobuje väčšie množstvo konštrukčných slabín,cez ktoré uniká teplo. Priečky sa robia z najchladnejších častí dverí a celkové hodnoty prestupu tepla sú v dnešnej dobe nepostačujúce. Tento typ dverí často nespĺňa požiadavky na teplotechniku, preto sa môže vyskytnúť problém pri žiadosti o dotáciu na rekonštrukciu pre úsporu energie.

Zhrnutie:

Priečkové vchodové dvere by sa cenou dali zaradiť do strednej triedy. Zložitosť konštrukcie spôsobuje možné problémy a výdavky v budúcnosti, ich dizajn je však v porovnaní s presklenými dverami príťažlivejší.

Dverné výplne

Jedným z najlepších riešení sú dverné výplne, pri ktorých je dizajnová výplň osadená do alebo na krídlo dverí. Vďaka širokému spektru možností výberu ide o spoľahlivú voľbu s mnohými výhodami.

Dverné výplne

Výhody:

 • Celková kvalita

Dlhšia životnosť a jednoduchšie nastavovanie. Kvalita prevedenia a použitých materiálov je príťažlivá aj z dizajnového hľadiska.

 • Široký výber

Existuje veľké množstvo typov a riešení, z ktorých si vyberú nenároční, ale aj tí najnáročnejší.

 • Jednoduchá údržba

Údržba od vás nevyžaduje veľa – stačí občasné umytie výplne saponátovou vodou.

 • Termoizolácia

Dverné výplne majú najlepšie termoizolačné vlastnosti spomedzi všetkých možností vchodových dverí. Spĺňajú požiadavky potrebné pre novostavby a dotácie na rekonštrukcie vstupných dverí.

 • Možnosť dodatočného príslušenstva

Do výplní je možné domontovať dodatočné príslušenstvo, napríklad madlo v ploche, listový vhod, zapustené madlo či snímač na odtlačok prsta.

Nevýhody:

 • Cena

S vynikajúcou kvalitou však prichádza aj vyššia cena. Cenovo sú dverné výplne najnáročnejším variantom. Finálna výška však závisí od toho čo chcete, a preto sú často dverné výplne cenovo porovnateľné s priečkovými alebo presklenými dverami.

Zhrnutie:

Dverné výplne sú najkvalitnejšie riešenie, ktoré je na začiatku finančne náročnejšie, no v dlhšom časovom horizonte sú logickou voľbou. Ich dizajn, jednoduchá údržba a dlhá životnosť je dôvod, prečo sa veľa ľudí rozhoduje pre tento variant.

Samozrejme všetky z týchto typov vchodových dverí je možné vyrobiť kvalitne a tak, aby uspokojil špecifického zákazníka. Niektoré sú však náchylnejšie na problémy kvôli svojej konštrukcii. Naša spoločnosť vyrába dverné výplne hlavne z toho dôvodu, lebo sú momentálne najkvalitnejším riešením a pretože je v nich stále obrovský priestor na inovácie a zdokonaľovanie.

Zdieľajte náš článok a pomôžte svojim blízkym pri výbere vchodových dverí.